Zigzag Plise

Plise son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş bir işlemdir. Kumaş ve deri gibi şeyleri farklı şekillendirmeler ile daha şık ve estetik hale getiren bu işlemin birçok çeşidi vardır. İşlemin yapılış ve görünüşü doğrultusunda plisenin farklı modelleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan bir tanesi de Zigzag plise modelidir. Zigzag pliseler yaygın bir şekilde kullanılıyor ve görünüşü sayesinde oldukça şık duruyor.

Zigzag Plise Nedir?

Zigzag pliseler, ürünlerin zigzag şeklinde işlenmesi ile elde edilir. Yani adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir ürünün zigzag şeklinde işlenmesi ve bu şekilde bir görüntüye sahip olması için yapılan işlemdir. Zigzag pliseler, yatık plise grubu içerisinde yer alır. Günümüzde çok sık karşılaşılan bu plise modeli kullanışlı ve estetik olması ile dikkat çekiyor. Bu plise işlemi genel olarak ısı tutan kumaş ve derilere uygulanır. Aynı zamanda zigzag plisenin yapılabilmesi için kumaşın veya derinin katlanmaya elverişli olması gerekir. Çünkü her plise modelinde olduğu gibi bunda da çok fazla katlama işlemi vardır. Ancak zigzag pliselerde daha fazla katlama yapılması mümkündür.

Zigzag Plise Modelleri

Zigzag pliselerin yapımı profesyonel bir şekilde gerçekleştirilir. Bu plisenin yapımı için tasarlanmış özel bir makina vardır ve sadece bu makina ile zigzag plise yapılabilir. Çünkü her plise modelinde uygulanan işlem farklıdır ve zigzag pliselerin yapılması için de özel bir makina vardır. Ürünlerin boylamasına zigzag şeklinde katlanması ve işlenmesi sonucu zigzag pliseler ortaya çıkmış olur. Makinede bulunan katlama düzeneği sağa ve sola doğru hareket eder ve özel zigzag pliseler yapılır. Zigzag pliselerde aynı zamanda makina yardımı ile katlamaların arasına boşluk verilebilir. Bu şekilde de farklı modeller ortaya çıkar. İsteğe ve ürüne bağlı olarak farklı modeller ve görüntüler oluşturulur.

Zigzag Plise Nerelerde Kullanılır?

Zigzag pliselerin kullanım alanı olarak genellikle tekstil sektörü gösterilir. Çünkü özellikle etek, elbise ve benzeri kıyafetlerde bu pliseye çok sık rastlanır. Perdelerde de zigzag plise uygulaması yapmak mümkündür. Abiye ve benzeri kıyafetler de dâhil olmak üzere zigzag pliselerin geniş bir kullanım alanı vardır.