Büzgü Plise

Büzgü plise modeli, plise modelleri arasında sık plise detayı olması ile dikkat çekmektedir. Plise modellerinin üretilmesi için 3 silindirli 200 den fazla telin kullanıldığı makineler vardır. Bu modelde yer alan plise detayları sık olarak dokunmaktadır.

Büzgü Plise Nedir?

Büzgü plise modelinin genel olarak kullanım alanları arasında kanepe örtüleri yer alır. Kanepe örtülerinin yanı sıra abiye kategoride bulunan elbise modelleri için de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu plise modelinde üretilen eşyaların ütülenme sorunları olmamaktadır. Ütüleme işlemi yapıldığı zaman plise modeli görüntüsünü kaybedebilir. Bu nedenden dolayı sıcak ütü işlemi kullanım esnasında yapılmaması gerekir. Plise görüntüsünün verilebileceği kumaş modeli polyester olmalıdır. Polyester kumaşına sıcak durumda iken verilen şekiller, kumaş yapısına zarar vermez ve uzun süre kullanılabilir. Isıya dayanıklı olan kumaşların tercih edilmesi, modelin uzun süre kullanışlı olabilmesi adına çok önemlidir.

Büzgü Plise Modelleri

Bu model 200den fazla telin kullanıldığı özel makinelerde üretilmektedir. Makineye girmeden önce kumaşın üzerinde herhangi bir hata olup olmadığı kontrol edilir. Ardından makineye model çıkarımı için verilir. Model çıkarımında müdahale edilmemelidir. Bu modelin diğer bir kullanım alanı ise kanepe yastık kılıfları olmaktadır. Özellikle Retro bir görünüm verdiğinden dolayı mobilyalarda daha yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu modelin çıkarılabilmesi için makinede çeşitli ayarlar yapılabilir. Daha sık bir pile modeli elde edebilmek için makinenin ayarlar bölümünden sıklık derecesi değiştirilebilir. Makineyi kontrol eden kişi bu ayarlamaları yapabilir. Her tekstil kumaş üretiminde olduğu gibi bu modelin çıkarılmasında da fire payı vardır.

Büzgü Plise Nerelerde Kullanılır?

Büzgü plise modeli ev tekstili ürünlerinde ve çeşitli abiye giysilerinde tercih edilir. Abiye giysilerinde daha fazla detay ve göz alıcı bir görünüm verebilmek için tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kanepe örtülerinde ve yastın kılıflarında da bu model kullanılmaktadır. Modelin üretimi esnasında kumaş esnek yapıya sahip olmaktadır. Ancak bu esnek yapı, modelin türüne göre değişken olmaktadır. Modelin görüntüsü, dik pliseye benzerlik gösterebilir ve üretilmesinde dik plise makinesi de kullanılabilir.