Düz Plise

Plise kumaşlar, üretim aşamasında kendiliğinden desen ve şekil verilen kumaşlara verilen bir isimdir. Her kumaşa uygulanabilen bu plise işlemi, farklı modeller ile kendi içerisinde bölümlere de ayrılmaktadır. Makine işlemi ile uygulanabilen bir işlem olması nedeni ile de pile modellerinden ayrılır. Pile el ile verilen bükme işleminin adıdır. Plisede kumaşlar belirli bir miktar katlanarak arasına ısıl işlem görmüş kâğıtların konması ile kumaşa yeni bir şekil verilme işlemi olarak tanımlanabilir.

Düz Plise Nedir?

Düz plise bir plise modeli olup, sadelik özelliği ile ön plana çıkan bir uygulamadır. Plisenin en sade şekli uygulanarak düz plise elde edilir. Bir anlamda kumaşı katlama sanatı olarak da nitelendirilebilecek olan plise işlemi, uygulandığı kumaşlarda herhangi bir hasara neden olmaz. Kullanım ömrü aynı kalabilecek şekilde düz plise işlemi verilerek kumaşa farklı bir boyut kazandırılması sağlanır.

Düz Plise Modelleri

Düz plise modellerinde genel olarak kullanılacak üst katlama ölçüsü 3mm’den başlamaktadır. Bu ölçü arzuya göre daha da genişletilebilir. Ancak 3 mm altı yapılacak katlama işlemlerinde istenilen sonucu vermeyebilir. Bu nedenle minimum ölçü 3 mm olarak tutulur. İç ve dış katlama şeklinde gerçekleşen işlemler ile kumaşa düz plise işleminin verilmesi sağlanır. Düz plise modelleri, kumaşın tek yandan bükülmesi ile hafif bir katman verilmesi sonucu elde edilire. Böylece kumaşa boyut kazandırılmış olur. Düz plise modellerinde katlama tek bir taraftan verildiği için model tek taraflı olarak ilerler. Buna karşın ara kısımlara plise uygulanma zorunluluğu yoktur. Yani kumaşın ara kısımları düz şekilde de kalabilir. En sade plise modeli olarak adlandırılabilen düz plise modelleri, sade kumaş tercihlerinde kullanılan bir modeldir.

Düz Plise Nerelerde Kullanılır?

Düz plise modelleri günümüzde birçok farklı alanda tercih edilir. Bilhassa store perde sektörü ağırlıklı olarak plise modellerini tercih etmedir. Kumaşın oldukça sade bir görünümle zarafet kazanmasını sağlayan düz plise modeli perdelerde oldukça şık bir görünüm yaratmaktadır. Buna ek olarak çocuk giyim ve abiye sektöründe de kumaşlar üzerinde rahatça tercih edilebilecek bir plise modelidir.

Düz Pilise tek tarafa katlanmak suretiyle elde edilen plise türüne DÜZ PLİSE denir. Bu plise çeşidi, plisenin en basit ve yalın halidir. Derinliği 3-40 mm. arasında olabilir. Üst ölçü ise yine 3 mm. den başlar ve istediğiniz kadar olabilir. Fakat hoş durması açısından genellikle üst ölçü 50 mm. den fazla, derinlik ölçüsü de 30 mm. den çok olmaz. Bununla birlikte düz plisede araya plise yapmadan boşluk verilebilir. Ve pileler sadece bir tarafa doğru yatıktırlar. Düz pilise ye ait diğer resimler aşağıdadır.