Smart Plise

Smart plise kumaşa desen ve şekil verme işlemidir. %100 polyester ve polyester karışımı olan kumaşlara, deri ve suni deriye yapılır. Smart plise ile kumaşa desen ve şekil verirken silindir kalıplar kullanılır ve aslında bu işlem katlama işlemidir. Örnek vermek gerekirse pileli eteklerin pileleri Smart plise yöntemi ile oluşturulur.

Smart Plise Nedir?

Kumaşa desen ve şekilde ve işlemi olan Smart plise olmadan önce kumaşlar reçine edilir. Aksi takdirde kumaş şekil almaz. Reçine denilen kavram ise bir ısıya ulaşarak kumaşın şekil almasını sağlar ve kumaş soğuduktan sonra da yapılan şeklin korunmasını sağlar.

Smart Plise Modelleri

Smart plise modelleri oldukça geniştir. En basit örneği pileli etek ya da pileli elbisedir. Son zamanlarda meydana çıkan pileli pantolonlar da Smart plise örnek verilebilir. Bazı deri montlarda kullanılan şekiller, bluzlarda kullanılan katlamalı ve kırılmalı modeller de Smart plise örnek verilebilir. Genelde bayan kıyafetlerinde kullanılır ve uygulandığı kumaşa çok şık bir görüntü vermektedir. Crush plise modelleri ile bambaşka bir görüntü oluşturulur ve hangi kumaşa uygulanırsa uygulansın çok şık bir görüntü oluşturulmaktadır. Her renge de yakışan Smart plise modelleri kıyafeti daha canlı ve gösterişli kılmaktadır.

Smart Plise Nerelerde Kullanılır?

Smart plise pek çok alanda kullanılır. Bluz modellerinde, pantolon modellerinde, eşofman modellerinde, eşarp modellerinde, hırka modellerinde ve etek modellerinde çok sık tercih edilir. Pile, katlama yöntemi, kıvırma yöntemi ve daha değişik modeller ile Smart plise yapılır. Böylece kıyafetler daha şık görünmekte ve bambaşka bir görüntü oluşmaktadır. Smart plise işlemini yapmak çok zor bir işlem değildir. Gerekli kurallara uyduktan sonra tamamen basit bir işlemdir. Kumaş kalitesine göre ve kumaşın rengine göre Smart plise uygulamak daha doğru olacaktır. Bu şekilde olduğu zaman Smart plise şık bir görünüm kazanır. Kıyafetlerin güzelliğini ortaya koyan Smart plise reçine özelliğini yitirene kadar kendini korumaktadır. Basit bit yöntemle yapılan Smart plise uygulaması kıyafetleri olduğundan daha güzel göstermektedir. Bu nedenle bayanlar tarafından çok sık tercih edilir ve memnuniyetle kullanılır. Koyu renklerde Smart plise daha şık durmaktadır.