Resimlerde gürüldüğü üzere Düz Plisede olduğu gibi sadecetek tarafa değil, her iki tarafa da katlanmak suretiyle elde edilen pliseye PLİKAŞE PLİSE denir. Piyasada bu tür pliseye sadece Plikaşe değil BEYMEN PLİSE veya KANUN PLİSE de denir. Bu türde de sağa veya sola istenilen ölçülerde ve istenildiği kadar pile adediyle Plikaşe Plise elde edilir. Bununla birlikte araya boşlukta verilebilir.

Pilikaşe Plise

Pilikaşe tekstil sektöründe sıkça kullanılan bir terimdir. Genel anlamda kumaşı katlamayı ifade eden pilikaşe, kumaşın eşit aralıklarla katlanarak boyut kazanması için yaptırılır. Günümüzde birçok tekstil atölyesinde özellikle giyim sektörünce pilikaşe tasarımlarına yer verilmektedir. Sıklıkla etek modellerinde ve perde tasarımlarında tercih edilen bir modeldir.

Pilikaşe Nedir?

Oldukça farkı bir görünüm yaratan pilikaşe ile kumaşın rahat kullanılması esastır. Bu nedenle ölçüler verilirken alt ölçü ve üst ölçü arasında mutlaka ölçü farklılığı bulunur. Bunun sebebi üst kısımlarda dikişten dolayı pilikaşenin sabit durması ancak alt kısımlara gelindiğinde pililerin hafif açılarak daha güzel bir kullanım sunmasıdır.

Pilikaşe Modelleri

Pilikaşe için tercih edilebilecek modeller oldukça sınırlıdır. Kumaşın orta kısmından katlamayı öngören bu modelde farklı tarzların yaratılması katlama ölçülerinin değiştirilmesi ile elde edilebilir. İsteğe bağlı olarak dar pili veya geniş pili şeklinde tasarlanarak farklı pilikaşe modelleri oluşturulabilir. Pilikaşe için belirlenen standart bir ölçü yoktur. Her ölçüde pilikaşe tasarımı yapılması mümkündür. Önemli olan pililerin birleştirilmesi esnasında tam orta ölçüyü tutturmak ve kenarları eşit ölçüde ortada birleştirmektir. Aksi taktirde dökümlü durduğu esnada pililer sağa ya da sola doğru kayma gösterir. Bu durum da pilikaşenin başarısız yapıldığı sonucunu verir.

Pilikaşe Nerelerde Kullanılır?

Pilikaşe modelleri genelde dökümlü ve serbest durabilecek modellerde kendini gösteren bir modeldir. Yani üst giyim tarzlarında pilikaşe model kullanmak pek doğru sonuçlar vermez. Bu nedenle serbest kullanım alanı sunan modellerde pilikaşe kullanımları görülür. Pilikaşenin en sık tercih edildiği alan perde sektörüdür. Boydan ve serbest şekilde kullanımın en uygun olduğu kullanım türü perde olduğundan, pilikaşe kendini en iyi şekilde perdede gösterir. Pililerin eşit şekilde dağıtılması ve ortada birleştirilmesi ile sık pile şeklinde pilikaşe modeli verilerek perdenin duvarda oldukça hoş bir görüntü yaratması sağlanabilir. Bir diğer kullanım alanı ise etek modellerinde görülür. Eteklerde oldukça farklı bir tarz yaratmayı başaran pilikaşe, özellikle bir dönem eteklerinde moda olma başarısı göstermiştir. Her kumaş üzerinde uygulanabilen pilikaşe ile her boyda etek modeli tasarlamak mümkündür.