Kare Plise

Plise modelleri son dönemlerde kumaşlarda sıkça rastlanan modellerdir. Kumaşlara farklı bir hava veren bu modeller, ısıl işlem ile verildiğinden dolayı kullanıma bağlı olarak herhangi bir bozulma göstermez. Tekstil sektörünün ağırlıklı olarak tercih ettiği plise modelleri sayesinde kumaşlar basit görünümden kurtulur ve birçok farklı kesimde ilgi gören kumaşlar haline gelir. Oldukça kullanışlı lan bu plise modelleri giyim sektörünün vazgeçilmez öğeleri arasında yer alır. Her tür baskıya dayanıklı olan plise modelleri ile birbirinden farklı model ve tasarımlar yaratılarak özgün kumaşlar elde etmek mümkündür.

Kare Plise Nedir?

Plise yapmak genel anlamı ile düz bir kumaş üzerinde ısıya dayanıklı kâğıtlar aracılığı ile press yaparak kumaşın görünümünü değiştirmek olarak tanımlanabilir. Kendi içerisinde birçok farklı modeli bulunan plise işlemleri ile kumaşlar farklı bir özellik kazanır. Kare plise de bir plise çeşidi olup, kalıplara bağlı olarak üretilen bir modeldir. Kare plise için hazır kalıplar kullanılır. Kalıplarda kendiliğinden hazır olarak bulunan kare modeller kumaşa basılarak kumaşın kare modelleri alması sağlanır. Bu kalıplar tamamen özgün olarak tasarlanabilir. Ancak kalıp olmadan kare plise modeli vermek mümkün değildir. Mutlak tarzda bir kalıba ihtiyaç duyulur. Kalıp üzerinde hazırlanacak kare modellerine istenildiği ölçülerde modeller vermek mümkündür. İsteğe göre hazırlanan kalıplar neticesinde kumaşlara kare görünüm sağlanarak oldukça farklı tasarımlar meydana getirilir.

Kare Plise Modelleri

Kalıp üzerinde hazırlanacak kare plise modellerine istenildiği ölçülerde modeller vermek mümkündür. İsteğe göre hazırlanan kalıplar neticesinde kumaşlara kare görünüm sağlanarak oldukça farklı tasarımlar meydana getirilir. Bu anlamda birçok farklı kare plise modelinden bahsetmek mümkündür.

Kare Plise Nerelerde Kullanılır?

Kare plise modelleri diğer plise modellerinde olduğu gibi tekstil sektörünün bir unsurudur. Birçok giyim firması kumaşlarına farklılık vermek için bu modeli tercih eder. Özgün tasarımlara bağlı kalınması nedeni ile istenilen ölçüde kare plise yapılabilmektedir. Bilhassa giyim sektöründe etek ve elbise sektöründe tercih edilen kare plise, serbest ve dökümlü şekilde duran kumaşlarda kendini göstermektedir. Kare plise modelleri her kıyafette özgün bir şekilde kullanılabilmektedir.