Kırışık Plise

Kırışık plise kumaşa desen ve şekil verme işlemidir. %100 polyester ve polyester karışımı olan kumaşlara, deri ve suni deriye yapılır. Kırışık plise ile kumaşa desen ve şekil verirken silindir kalıplar kullanılır ve aslında bu işlem katlama işlemidir. Örnek vermek gerekirse pileli eteklerin pileleri Kırışık plise yöntemi ile oluşturulur.

Kırışık Plise Nedir?

Kumaşa desen ve şekilde ve işlemi olan Kırışık plise olmadan önce kumaşlar reçine edilir. Aksi takdirde kumaş şekil almaz. Reçine denilen kavram ise bir ısıya ulaşarak kumaşın şekil almasını sağlar ve kumaş soğuduktan sonra da yapılan şeklin korunmasını sağlar.

Kırışık Plise Modelleri

Kırışık plise modelleri oldukça geniştir. En basit örneği pileli etek ya da pileli elbisedir. Son zamanlarda meydana çıkan pileli pantolonlar da Kırışık plise örnek verilebilir. Bazı deri montlarda kullanılan şekiller, bluzlarda kullanılan katlamalı ve kırılmalı modeller de Kırışık plise örnek verilebilir. Genelde bayan kıyafetlerinde kullanılır ve uygulandığı kumaşa çok şık bir görüntü vermektedir. Crush plise modelleri ile bambaşka bir görüntü oluşturulur ve hangi kumaşa uygulanırsa uygulansın çok şık bir görüntü oluşturulmaktadır. Her renge de yakışan Kırışık plise modelleri kıyafeti daha canlı ve gösterişli kılmaktadır.

Kırışık Plise Nerelerde Kullanılır?

Kırışık plise pek çok alanda kullanılır. Bluz modellerinde, pantolon modellerinde, eşofman modellerinde, eşarp modellerinde, hırka modellerinde ve etek modellerinde çok sık tercih edilir. Pile, katlama yöntemi, kıvırma yöntemi ve daha değişik modeller ile Kırışık plise yapılır. Böylece kıyafetler daha şık görünmekte ve bambaşka bir görüntü oluşmaktadır. Kırışık plise işlemini yapmak çok zor bir işlem değildir. Gerekli kurallara uyduktan sonra tamamen basit bir işlemdir. Kumaş kalitesine göre ve kumaşın rengine göre Kırışık plise uygulamak daha doğru olacaktır. Bu şekilde olduğu zaman Kırışık plise şık bir görünüm kazanır. Kıyafetlerin güzelliğini ortaya koyan Kırışık plise reçine özelliğini yitirene kadar kendini korumaktadır. Basit bit yöntemle yapılan Kırışık plise uygulaması kıyafetleri olduğundan daha güzel göstermektedir. Bu nedenle bayanlar tarafından çok sık tercih edilir ve memnuniyetle kullanılır. Koyu renklerde Kırışık plise daha şık durmaktadır.