Dik Plise

Plise, kumaşa katlama ve kıvırma yöntemiyle şekil vermektir. Dik plise ise kumaşa dik şekillerde şekil vermek anlamına gelmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman kumaş aşağıdan yukarıya yelpaze gibi sıra sıra katlanmış gibi durmaktadır. Dik plise modelleri bayan kıyafetlerinde çok tercih edilir. Polyester ve polyester karışımı kumaşlara yapılır. Deri kumaşlarda çok fazla tercih edilmez. Dik plise ile büzgü plise birbirine çok benzediği için karşı taraftan çok karıştırılmaktadır. Dik plise işlemi de büzgü plise işleminde olduğu gibi özel bir işlem ile yapılır.

Dik Plise Nedir?

Dik plise özel olarak hazırlanmış makineler sayesinde meydana getirilmektedir. Dik plise işlemini yapmak biraz zor bir işlemdir. Tüm ölçüleri eşit olarak ayrıştırmak profesyonel bir işlemdir. Çok dikkat gerektiren bu işlem sonunda çok şık bir görüntü sergilemektedir. Dik plise makineleri ısıya dayanıklı makinelerdir. Burada önemli olan ısıya dayanıklı kumaş tercihinin yapılmasıdır. Aksi takdirde istenilen verim elde edilemez. Dik plise yapılırken makinada bazı ayarlamalar yapılması gerekir. Ayarlar yapıldığı zaman daha çabuk ve daha net sonuçlar alınabilir. Makinada yapılacak en ufak bir yanlış bütün kumaşı heba edecektir.

Dik Plise Modelleri

Dik plise işlemi yapılırken ölçülerin çok iyi ayarlanabilmesi gerekir. Aksi takdirde çirkin bir görüntü elde edilir. Dik plise yapmak ciddi manada uzmanlık gerektirir. Bu yüzden bu alanda profesyonel bireyler dik plise yapmaktadır. Model bakımından zengin olan bu pliselerde özel tasarımlar yapılabiliyor.

Dik plise Nerelerde Kullanılır?

Dik plise diğer plise türlerinde olduğu gibi tekstil alanında tercih edilir. Pantolon modelleri, eşofman modelleri, bluz modelleri ve hırka modellerinde daha sık kullanılan dik plise kıyafete bambaşka bir hava veriyor. Özellikle koyu renklerde daha fazla tercih edilen dik plise orta ve genç kesim tarafından çok daha fazla kullanılırdı. Açık renklerde de şık görünen bir işlemdir fakat işlem gereği koyuya kaçmak da fayda var. Örneğin sarı renk pantolona göre koyu mavi renk pantolonda dik plise daha şık durmaktadır. Tercihe göre özel kıyafetlere de dik plise uygulanabilir. Özellikle açık renk elbise modellerinde dik plise çok şık durmakta.