Plisoley Plise

Plisoley plise plise modelleri içinde en zor olan modeldir. Uygulaması oldukça zor olan bu model farklı bir görünüm elde etmek için tercih edilir. Plise yapmak kelime anlamı ile kumaşı katlayarak yeni modeller elde etmek ya da kumaşa farklı desenler vermek olarak tanımlanır. Plisoley bu anlamda kumaşın özenle katlanarak yeni bir görünüme kazandırılmasına verilen isimdir.

Plisoley Plise Nedir?

Plisoley plise başarılı bir şekilde yapıldığı durumlarda oldukça farklı bir tasarımı ortaya çıkartır. Oldukça özen isteyen bir iştir ve kullanımı da oldukça zahmetlidir. Plisoley plise modellerinde kumaşların arasına karton kalıplar konarak kumaşlar eşit ölçüde katlanır ve daha sonra bu kumaş üzerinden ütü ile geçilir. Isıya dayanıklı kumaşların ısı işlemi ile şekil alması ve kat kazanması sağlanır. Bu şekilde ortaya çıkan pileli kumaşlar plisoley plise adını alır. Plisoley plise normalde makinalar ile yapılması gereken bir işlemdir. Aralıkların eşit olması ve pililerin düzgün görünebilmesi için makinalara ihtiyaç duyulur. Ancak Plisoley makinaları oldukça maliyetli olan makinalardır. Bu nedenle çok sık olarak tercih edilmez. Bir diğer yandan da makinalar Plisoley pililerini oldukça uzun zamanda çıkarmaktadır. Bu nedenle insan gücü ile çok daha kısa sürede çok daha fazla Plisoley kumaş çıkarmak mümkün olur. Buna karşın insan gücünde oldukça büyük bir emek gerektirmektedir.

Plisoley Plise Modelleri

Plisoley plise modelleri genel anlamda piliyi ifade eder. Pileli kumaş olarak ortaya çıkartılan bu modellerde kullanım oldukça zordur. Plisoley kumaşlar için kullanılacak olan kumaş modelinin yarım a şeklinde kesilmesi gerekir. Çünkü üst kısımdan başlayan pile modelleri alt kısımlara gelindiğinde genişleyerek artar. Bu şekilde pililerin düzgün b ir görünüm kazanması sağlanır. Pile ölçülerinde değişiklik yaparak veya katlama hizalarını değiştirerek farklı model ve tasarımlar ortaya çıkarmak mümkündür.

Plisoley Plise Nerelerde Kullanılır?

Plisoley plise modelleri, etekler için tercih edilen bir modeldir. Bir çeşit katlama sanatı da denilebilen Plisoley modellerinde dökümlü etekler oldukça ilgi çeker. Pililerin kullanımı açısından döküme ihtiyaç duyması nedeni ile birçok farklı etek modelinde Plisoley modeli kullanılmaktadır.