Kalıp Plise

Plise modellerini bugün birçok farklı kumaş üzerinde görmek mümkündür. Gelişen tekstil sektörü sayesinde her yeni gün yeni modellerin çıkması ile birlikte plise kullanımı da oldukça yaygınlaşmıştır. Kumaşlara farklı bir boyut kazandıran plise modelleri, her kumaşta tercih edilerek sadelikten uzak bir duruş sergilemek için ideal bir seçimdir. Plise uygulanan kumaşlar en basit hali ile bile ilgi çekici ve hoş bir görünüme kavuşur.

Kalıp Plise Nedir?

Plise modelleri makine ile yapılabilen modellerdir. Bu nedenle birçok farklı teknikten ayrılır ve her daim üstün tutulur. Özel makineler ile gerçekleştirilen büzme ve katlama sonucu elde edilen plise modelleri, uzun dönemde kalıcılık sağlar ve kumaşta herhangi bir bozulmaya neden olmaz. Kalıp lise model bu anlamda özel makinalara bağlı kalıplar ile basılan plise modelleridir. Baskı halinde çıkan plise kumaşa uzun dönemde şekil vererek kullanım ömrünü uzatır. Birçok farklı kalıp plise modeli tercih etmek mümkündür İsteğe göre tercih edilen kalıplar arasına kumaş konarak ısıl işlem yardımı ile kumaşın şekil alması sağlanır. Kalıp plise modelleri el yardımı ile yapılamaz. Bu işlem için mutlaka makine ve plise kalıbı gerekmektedir.

Kalıp Plise Modelleri

Kalıp plise modelleri birçok farklı tarzda kullanıcılara sunulabilmektedir. Tamamen kalıba bağlı olarak gerçekleşen baskı işlemlerinde istenilen kalıp şekli rahatça oluşturulabilir olduğundan, oldukça fazla çeşitten bahsetmek mümkün olur. Kalıp tasarımına bağlı kalınarak birçok farklı kalıp plise modeli üretmek mümkündür. Genelde çizgi ve yaprak modelleri ağırlıklı olarak tercih edilse de özgün tasarım ile hazırlanabilecek her kalıp modelinden plise meydana getirilebilir.

Kalıp Plise Nerelerde Kullanılır?

Kalıp plise modelleri tekstil sektöründe oldukça fazla alanda tercih edilen bir plise modelidir. Ağırlıkla kumaş sektörü ve giyim atölyelerinde kullanılan bu model ile birbirinden farklı tasarımlar ortaya çıkabilmektedir. Her tür kuşam üzerinde uygulanabilen bu baskı işlemi, kullanıldığı kumaşlarda kendine özgün de bir tasarım meydana getirir. Özel tasarımlar için tercih edilecek giyim ürünlerinde de kalp plise işlemi uygulanarak kumaşlara farklı bir hacim kazandırmak mümkün olur.